Mechanika pojazdowa

klocki samochodowe

Układ hamulcowy

W każdym pojeździe mechanicznym typu samochód osobowy znajduje się układ hamulcowy. Układ ten jest jednym z najważniejszych, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo nie tylko kierowcy pojazdu i jego pasażerom, ale również innym uczestnikom ruchu zarówno drogowego jak i pieszego.

Odpowiednio działający układ hamulcowy ma za zadanie w odpowiednim momencie zatrzymać pojazd. Im bardziej zaniedbany układ tym więcej niebezpiecznych sytuacji może spotkać kierowcę pojazdu podczas hamowania. Awaryjność systemu hamulcowego powoduje wydłużenie drogi hamowania. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio często monitorować stan układu hamulcowego.

układ hamulcowy

Poszczególne komponenty układu takie jak klocki hamulcowe czy tarcze hamulcowe ulegają zużyciu – jest to naturalny proces eksploatacji każdego pojazdu posiadającego ów układ.

Najczęściej spotykane usterki układu hamulcowego to zużycie się klocków hamulcowych, które polega na nadmiernym zredukowaniu powierzchni ściernej lub przegrzanie się klocków – do tego dochodzi w momencie blokowania się ich w jarzmie zacisku hamulcowego.

Im bardziej zaniedbany układ tym więcej niebezpiecznych sytuacji może spotkać kierowcę pojazdu podczas hamowania. Awaryjność systemu hamulcowego powoduje wydłużenie drogi hamowania.

Proces hamowania polega na dociskaniu klocków hamulcowych do tarczy hamulcowej, efektem jest zużycie bądź uszkodzenie tarcz hamulcowych. W procesie eksploatacyjnym istnieje wiele sytuacji, które może doprowadzić do niesprawności tej części.

Niektórymi z nich są rowki tworzące się na powierzchni. Spowodowane jest to zabrudzeniami ścieralnej części klocków hamulcowych. Ze względu na ciągłe zmiany warunków atmosferycznych i wilgotności powietrza dochodzi do korodowania tarczy hamulcowej. Natomiast współpraca tarczy z klockami hamulcowymi naraża ją na przegrzanie, które powoduje wyżej wspomniane blokowanie się klocków.

układ hamulcowy w samochodzie

Aby odpowiednio przeprowadzić diagnostykę układu hamulcowego należy sprawdzić i określić stan techniczny zewnętrznych części układu oraz poddać analizie wszystkie elementy składowe mające wpływ na poprawne działanie systemu hamowania w zakresie hamulca podstawowego, hamulca ręcznego i hamulca awaryjnego.

Odpowiednia ocena pozwala na szybką i skuteczną naprawę awarii lub wymianę zużytej części. Odpowiednią diagnozę może określić jedynie specjalista w tej dziedzinie dlatego należy udać się do renomowanego warsztatu specjalizującego się w mechanice samochodowej.

Bosch Car Service posiada warsztaty mechaniczne zlokalizowane na terenie całej Polski, które świadczą profesjonalne usługi naprawcze oraz diagnostyczne nowoczesnych układów hamulcowych. Wyspecjalizowany zespół fachowców czuwa nad prawidłowym zdiagnozowaniem problemu oraz radzą jak dbać o układ hamulcowy, aby uniknąć awarii.