akumulatory

Jak odpowiednio dbać o akumulator

AAkumulator samochodowy nadal stanowi jedno z bardziej skomplikowanych urządzeń wykorzystujących różne technologie. Pełni funkcję źródła energii i jest nieodzowną częścią każdego samochodu. Praca akumulatora polega na wytwarzaniu energii elektrycznej niezbędnej do rozpoczęcia pracy silnika.

W obecnych czasach każdy samochód wyposażony jest w mnóstwo podzespołów i urządzeń wymagających zasilania prądu. Duża ilość elektroniki nie wpływa dobrze na stan akumulatora, ponieważ w większym stopniu poddany jest on działaniom eksploatacyjnym.

Miejska jazda, elektryczne wyposażenie oraz warunki atmosferyczne takie jak niskie temperatury powodują, że akumulator zużywa się. Warto pamiętać, aby nie doprowadzać do głębokich rozładowań akumulatora, ponieważ powoduje to skrócenie jego żywotności.

klimatyzacja w samochodzie

Systematyczne kontrolowanie stanu akumulatora pomaga uniknąć częstych rozładowań lub uszkodzenia akumulatora. W szczególności zimą powinno sprawdzać się poziom naładowania akumulatora ze względu na obciążenia, które go spotykają – niskie temperatury powodują zwolnienie zachodzących procesów elektrochemicznych odpowiedzialnych za uruchomienie silnika.

W momencie rozładowania bądź niskiego stanu naładowania akumulatora istnieje opcja uruchomienia go przy pomocy drugiego akumulatora – warunkiem jest fakt, iż musi być on dobrze naładowany.

Do przeprowadzenia tego procesu potrzebne są kable rozruchowe, które odpowiednio podłączone umożliwią bezpieczny rozruch silnika. Końcówki kabli rozruchowych są w dwóch kolorach – czerwonym i czarnym. Kabel czerwony należy zawsze podłączać do biegunów dodatnich obu akumulatorów natomiast czarny kabel łączymy z biegunem ujemnym poprzez metalową powierzchnię występującą w komorze silnika samochodu rozładowanego.

Podłączenie czarnego kabla do ujemnego bieguna rozładowanego silnika grozi wybuchem.

Innym sposobem na uruchomienie słabego akumulatora jest użycie prostownika czyli ładowarki akumulatorowej. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie swojego samochodu w ową ładowarkę, a jedną z polecanych jest ładowarka akumulatora Bosch C3 odpowiednia do wszystkich podstawowych technologii akumulatorów.

Kabel czerwony należy zawsze podłączać do biegunów dodatnich obu akumulatorów natomiast czarny kabel łączymy z biegunem ujemnym poprzez metalową powierzchnię występującą w komorze silnika samochodu rozładowanego.
akumulator

Aby odpowiednio sprawdzić stan akumulatora należy udać się do specjalistycznego  warsztatu samochodowego, który posiada serwisowanie akumulatorów z profesjonalną obsługą.

Podczas takiego przeglądu należy przeprowadzić test akumulatora, a w przypadku awarii akumulatora bądź jego wymiany dokonać odpowiedniego montażu nowego podzespołu.

Na terenie całej Polski działa sieć serwisów samochodowych Bosch Car Service z profesjonalnie przygotowanymi warsztatami oraz sztabem specjalistów, którzy na miejscu służą fachowym doradztwem oraz diagnostyką.